Jak zrobić kopertę na płytę CD?

gotowe koperty na płytę CD

Ostatnio kupiłam kilkanaście sztuk płytek CD, wprawdzie każda zapakowana w kopertkę ale były to zwykłe białe koperty, które dodatkowo zaklejane były kodem kreskowym i przy otwieraniu koperta najczęściej rozrywała się albo odrywała z częścią koperty. Osobiście nie przechowuje płyt w kopertach ale dzięki nudnym białym kopertom wpadłam na fajny pomysł żeby samej zrobić taką kopertę ale kolorową, ciekawą i oryginalną.

Tak więc do zrobienia takiej koperty potrzebujesz: nożyczek, kleju, twardszego papieru i ołówka żeby odrysować szablon i różnego rodzaju plakatów, kartek czy czegokolwiek z czego powstanie koperta.

Najpierw wytniemy szablon. Żeby to zrobić musisz poświęcić jedna kopertę CD. Rozedrzyj ją na sklejonych zakładkach i odrysuj na twardszym papierze (ja użyłam okładki z bloku rysunkowego) potem wytnij i szablon gotowy.

gotowy szablon
gotowy szablon

Teraz mając gotowy szablon wystarczy, że odrysujesz go na wybranej kartce, plakacie i wytniesz.

Jeśli chcesz mieć kopertę z tym okrągłym foliowym otworem, wycinasz taki sam okrąg na szablonie i odrysowujesz jeśli chcesz i wycinasz. Folię możesz wziąć ze zwykłej koperty po płycie. Pamiętaj aby folia łatwiej odkleiła się od papieru najpierw rozgrzej klej (ja kładłam kopertę na grzejniku i potem delikatnie tak żeby nie porwać foli odklejałam ją od papieru).

Tak wygląda wycięta koperta z kółkiem widziana od wewnętrznej strony.

wycięta koperta
wycięta koperta

Po wewnętrznej stronie koperty smarujemy klejem brzeg kółka i przyklejamy folię. Jeśli po oderwaniu na foli zostanie trochę papieru to jeszcze lepiej, posmaruj folię zwykłym klejem i przyklej do nowej koperty.

przyklejamy folię
przyklejamy folię

Teraz wystarczy tylko złożyć, najpierw składamy tył naszej koperty.

składamy tył koperty
składamy tył koperty

Potem posmarowane klejem brzegi.

brzegi koperty smarujemy
brzegi koperty smarujemy

Tak wyglądają gotowe.

gotowe koperty na płytę CD
gotowe koperty na płytę CD

Koperta jest bardzo prosta, myślę ze nikt nie powinien mieć problemu z jej zrobieniem. Generalnie materiał z którego zamierzasz zrobić kopertę nie będzie miał większego znaczenia. Ważne jest aby nie był za gruby czy twardy i odpowiedniej wielkości.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *